My v médiách

Malchárek už čistí v rezorte

Ak chcete riadiť strategický podnik, je čas prihlásiť sa. Ministerstvo hospodárstva odštartovalo výberové konania na dôležité funkcie a politika má tentoraz ísť bokom.


Orgány firiem v pôsobnosti ministerstva hospodárstva čakajú ďalšie personálne zmeny. Budú sa týkať nielen dozorných rád s obmedzenými právami pri riadení týchto podnikov, ale predovšetkým výkonných orgánov - predstavenstiev. Čo to prinesie? Strategické podniky by mali riadiť ľudia, ktorých odbornosť a profesijné profily by mali na rozdiel od minulých období prevážiť nad politickou príslušnosťou.



Koniec politiky vnútri rezortu?

"Prisahám, že z výberu nových riadiacich pracovníkov nevzíde jediná politická nominácia," vyhlásil pre HN minister Jirko Malchárek, ktorý nedávno odvolal aj šéfa Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu Romana Kuruca.

Hoci sa Malchárek zatiaľ nerozhodol, ktorých ľudí by chcel vymeniť, naznačil, že pri výbere by mali rozhodnúť vzdelanie, odbornosť a vodcovské schopnosti potenciálnych riaditeľov. Malchárek sa nikdy netajil tým, že nedôveruje všetkým manažérom, ktorých zdedil po svojom predchodcovi Pavlovi Ruskovi.

Na stránke ministerstva hospodárstva sa pre pár dňami objavil oznam, že rezort vyhlásil výberové konania na obsadenie mnohých lukratívnych postov. Najskôr bol priložený aj zoznam firiem, ktorých by sa to mohlo týkať, ten však včera zo stránky zmizol. Ministerstvo tvrdí, že nechcelo dezinformovať, keďže v konečnom dôsledku "čistky Ruskovho riadiaceho aparátu" nemusia zasiahnuť všetky firmy. Vo viacerých vlnách by však svoje kreslá mohlo opustiť 15 až 20 ľudí.



Minister si vyberie sám

Pri výbere správnych ľudí bude ministerstvu asistovať poradenská firma Amrop Jenewein Group. "Výberové konanie nie je na konkrétne pozície. Ide o to, aby sa minister hospodárstva mohol rozhodnúť z množiny motivovaných kandidátov pre rôzne pozície v rezorte hospodárstva," povedal HN vedúci partner Martin Krekáč zo spoločnosti Jenewein.

Podľa pôvodného zoznamu boli najvážnejšími kandidátmi na výmenu topmanažéri Slovenského plynárenského priemyslu, Slovenských elektrární, Transpetrolu, Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy, rozvodných energetických podnikov, Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) či Slovenskej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania. Zoznam však bol len orientačný.



Kto by mohol padnúť

Kandidátov je viac. Podľa Malchárkových vyjadrení v médiách by prioritne mohli odísť nominanti Pavla Ruska. Napríklad členovia Dozornej rady Transpetrolu, niekdajší Ruskovi poradcovia Zuzana Bollová a aj Radovan Stretavský, ktorý na ministerstve spoluriadil odbor privatizácie.

Minister sa tiež v minulosti znepokojoval nad činnosťou SACR. Nepáčilo sa mu, že agentúra priamo podporuje konkrétne infraštrukturálne projekty namiesto financovania celoštátnych aktivít. Podporila tiež zhruba 80 miliónmi korún výstavbu hotela, na ktorej sa podieľala jedna z najväčších investičných skupín na Slovensku. Do úvahy preto pripadá aj výmena generálneho riaditeľa agentúry Romana Žatku, ktorého vymenoval Rusko. Ten o tom zatiaľ nič nevie, ale ako povedal HN, je presvedčený, že agentúra pod jeho vedením funguje dobre.

Ďalšími kandidátmi by mohli byť členovia Predstavenstva Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy - Ivan Bajchy a Vladimír Rigász. Hoci napríklad Rigász v minulosti pracoval v Svetovej banke, ohrozuje ho jeho politická nominácia.

O žiadnej výmene zatiaľ nevie ani Vladimír Vojtek, Ruskom vymenovaný podpredseda Predstavenstva Západoslovenskej energetiky. "Štát predá aj zvyšok podniku a nový investor si tak či tak bude do topmanažmentu dosadzovať svojich ľudí," dodal.

Manažérov Slovenských elektrární sa výmena zrejme netýka. Paťčlenné predstavenstvo sa rekonštruovalo ešte v lete 2003 za ministrovania Roberta Nemcsisa. Potom odišiel do spoločnosti SEPS Ladislav Szemet a v januári 2005 ho nahradil Miroslav Wöllner.

Budúcnosť ukáže, či sa personálne zmeny dotknú aj nominantov SMK pôsobiacich v riadiacich orgánoch ďalších firiem v pôsobnosti ministerstva. Minister Malchárek momentálne nemá formálnu politickú príslušnosť, je však členom tzv. Lintnerovej platformy vyderivovanej z pôvodnej Aliancie nového občana.



Posledné slovo má fond

Prípadné výmeny v predstavenstvách či dozorných radách musia ešte odsúhlasiť orgány Fondu národného majetku. Ten potom vydá splnomocnenie pre ministerského úradníka, aby hlasoval za výmenu v predstavenstve a zvolá mimoriadne valné zhromaždenie. "Kde je štát stopercentným vlastníkom, zhromaždenie sa dá zvolať rýchlo. Uskutoční sa za prítomnosti notára obvykle za niekoľko minút," vysvetlila hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová.