Články & Štúdie

Dôležitosť prvého dojmu sa nemení, forma však zásadne áno

Podľa prieskumov si človek vytvorí prvý dojem o inej osobe počas prvých siedmich sekúnd. O význame zanechania pozitívnej pečate pri uchádzaní sa o voľné či nové pracovné miesto sa hovorí i píše dlhé roky. Pri obsadzovaní mnohých pozícií je totiž pri záverečnom rozhodovaní o najvhodnejšom kandidátovi osobnostná charakteristika, ktorá sa okrem iného prejavuje aj tým, že uchádzač je schopný zanechať skvelý prvý dojem, rovnako významným (v prípade vyrovnaného skóre niekedy až rozhodujúcim) kritériom ako odbornosť a skúsenosť.

Pred interným či externým recruiterom alebo headhunterom preto musí uchádzač, ktorý chce v konkurencii zvíťaziť, uspieť bez straty desiatky. Prijatie sa môže stať oveľa reálnejšie, ak sa kandidát zachová po všetkých stránkach správne. To znamená, ak okrem iného vyvolá aj pozitívny prvý dojem. Ak sa napriek tomu nestane víťazom výberového procesu, vďaka výbornému prvému dojmu sa mu môže stať, že u daného zamestnávateľa získa inú pozíciu.

V snahe vyvolať čo najlepší dojem by sa uchádzač o voľné pracovné miesto mal správať prirodzene, pretože akúkoľvek hru skúsený profesionál okamžite odhalí. Okrem toho firmy hľadajú talenty a lídrov a nie hercov. Nemá zmysel, ak sa kandidát, nech mu akokoľvek záleží na konečnom úspechu, počas pohovoru hrá na suveréna, ak má skôr utiahnutejšiu povahu. Rovnako je zbytočné štylizovať sa do roly tímového hráča, ak ide skôr o individualistu. Ak pohovor vedie profesionál, ľahko odhalí skutočnú tvár svojho partnera.

Keďže žijeme v ére digitalizácie, aj do HR recruitingu prenikli moderné technológie. Takže kto chce naozaj zabodovať, môže siahnuť po absolútnej novinke – digitálnom životopise, ktorý sa nedávno objavil na scéne a ktorý my v Amrope s nadšením podporujeme od prvotnej myšlienky. Inovácie v oblasti personalistiky a riadenia ľudského kapitálu prichádzajú veľmi pomaly, a tak je fajn, že si ľudia sami začali hľadať nové spôsoby ako zaujať potenciálneho zamestnávateľa.

Na svete je aplikácia CapaCV, ktorá výrazne zvyšuje šancu na vytvorenie toho najlepšieho prvého dojmu. Personálne materiály vďaka nej získajú nový rozmer a dynamiku. Výhodou takejto digitalizácie recruitingu je, že zamestnávatelia si môžu pohodlne vytiahnuť jednotlivé „on-line osobnosti“ bez toho, aby sa s nimi museli osobne stretnúť. Digitálne prístupy v každom smere (sociálne siete, články, individuálne blogy, web ako CV), jednoducho akákoľvek digitálna stopa dnes slúžia pre recruitment a prilákanie generácie Y a Z. Ich obrovskou výhodou je, že potenciálni kandidáti môžu používať digitálne životopisy na prezentáciu svojej osobnosti. Nemusia len hovoriť, ale predovšetkým môžu prejaviť a neskôr pri práci aj využiť svoj emočný kvocient, vášeň či presvedčivosť... A práve tie sú pri mnohých pozíciách základom úspechu!