• Since our foundation in 1990, we have been providing complex strategic one-stop shop services.

    Read more >>
  • We rely on partners and a senior team as well as personal involvement of our founders with their own successful experience.

    Read more >>
  • As part of our individual approach, we implement customized and often exceptional solutions.

    Read more >>
  • Thanks to the global reach, our presence goes beyond the Czech and Slovak borders.

    Read more >>


Case studies | Surveys | Analyses
Publications | Articles | Interviews
Blogs | Strategies | Concepts | Projects

Sme prémiovou česko-slovenskou poradenskou skupinou so silnou väzbou na Rakúsko. V rozpätí viac ako 30 rokov sme sa rozrástli na jeden z najznámejších a najčastejšie odporúčaných stredoeurópskych butikov s globálnym dosahom poskytujúcich na jednom mieste (one-stop-shop consultancy) komplexné služby strategického líderstva, manažmentu a verejných politík.

Naše poradenské tímy sú aktívne v rámci globálnych partnerstiev a networkov, vďaka čomu dokážeme držať prst na pulze najnovšieho vývoja a v kombinácii s inovatívnymi prístupmi ponúknuť osvedčené riešenia v stredoeurópskom regióne i mimo neho.

Medzi našich klientov patria medzinárodné spoločnosti, české i slovenské firmy, investori, privátne holdingy, rodinné podniky, ale aj verejný a neziskový sektor. Naše poradenské tímy sa usilujú o vytváranie obojstranne výhodných partnerstiev a budovanie dlhodobých vzťahov.

Viac >>

My v médiách

Slovenskí manažéri potrebujú vedieť, čo sa varí v bruselskej kuchyni

Aj pre slovenské firmy je minimálne od mája tohto roku dôležité vedieť, že na úrovni EÚ sa rozhoduje až o osemdesiatich percentách predpisov, ktoré regulujú obchod a podnikanie. Subjekty, ktoré napriek tomu rezignujú na možnosť obhajovať svoje záujmy v Bruseli, sa musia zmieriť s tým, že budú trpieť dôsledkami opatrení, ktorých podobu ovplyvnili iní.

Podľa odhadov v Bruseli v súčasnosti pôsobí až 18 000 profesionálnych lobistov sústreďujúcich pozornosť najmä na činnosť Európskej komisie, Európskej rady a Európskeho parlamentu. Zastupujú jednotlivé firmy a podnikateľské združenia, celo-európske federácie zamestnávateľov, odborárov alebo spotrebiteľov. Svojich zástupcov tu majú aj jednotlivé hlavné mestá a regióny či mimovládne organizácie.

Okrem profesionálnych združení a asociácií sa na vytváraní a ovplyvňovaní pravidiel tvorených inštitúciami EÚ môžu po-dieľať aj spoločnosti, ktoré majú v Bruseli vlastné reprezentatívne kancelárie. Niektoré zdroje uvádzajú, že v neoficiálnom hlavnom meste únie pôsobí takmer päťsto právnických kancelárií a poradenských firiem. Hoci prax ukazuje, že lobing na európskej úrovni je finančne náročná záležitosť, je viac ako isté, že oveľa drahšie je nelobovať vôbec.

HLAVNÉ AKTIVITY

LOBISTU

Medzi najdôležitejšie činnosti profesionálneho lobistu v EÚ je neustále zbieranie informácií o aktuálnom dianí v únii, príprava stretnutí v Bruseli a dôsledné zosumarizovanie posolstiev a argumentov, ktoré sa budú na týchto stretnutiach prezentovať. Okrem zisťovania aktuálnych možností financovania projektov z prostriedkov EÚ je tiež nevyhnutné rozvíjanie a udržiavanie siete osobných kontaktov, ktoré slúžia na včasné získavanie informácií a šírenie názorov "správnym smerom".

Samozrejmosťou je účasť na vytváraní neformálnych, národnostne nelimitovaných aliancií, ktorých cieľom je presadzovanie spoločných záujmov, zabezpečovanie dialógu s orgánmi EÚ a ďalšími celoeurópskymi subjektmi etablovanými v Bruseli. Lobista musí rozvíjať vzťahy aj so stálym zastúpením vlastnej krajiny pri EÚ, s eurokomisárom a jeho tímom, europoslancami, euroúradníkmi a ďalšími inštitúciami, asociáciami a osobami z materskej krajiny.

VÍŤAZIA LEN SILNÍ HRÁČI

Aj pre slovenských manažérov a podnikateľov má veľký význam čo najskôr vedieť, čo sa pripravuje v bruselskej kuchyni. Ak sa im totiž nepodarí intervenovať ešte v štádiu prípravy legislatívnych dokumentov, neskôr už len veľmi ťažko presadia akúkoľvek zmenu. Musia sa zmieriť s existujúcou verziou legislatívy a začať s prípravami na splnenie jej požiadaviek. Toto však veľmi často znamená zvýšené finančné náklady. Prax ukazuje, že v súčasnosti si tieto súvislosti na Slovensku uvedomuje len veľmi málo silných lokálnych hráčov, ktorí majú už dlhší čas aktivity v krajinách únie a tretích krajinách.

Členstvo v únii má od mája tohto roku rôzny dopad na jednotlivé firmy v závislosti od ich veľkosti, segmentu a miesta pôsobenia. Napriek tomu možno vymenovať tri hlavné oblasti, ktorými sa každý podnikateľský subjekt, či už sám alebo prostredníctvom outsourcingového partnera v Bruseli - poradenskej spoločnosti na európske záležitosti, musí začať čo najskôr zaoberať. Ide o výhody a konkurenčné tlaky vyplývajúce z účasti na spoločnom európskom trhu, právne zmeny súvisiace s akceptovaním acquis communautaire a budúcu stratégiu firmy na jednotnom trhu.

SÁM VOJAK V POLI NESTAČÍ

Počet slovenských firiem, ktoré komplexne monitorujú aspekty členstva v EÚ by sa dali zrátať na prstoch dvoch rúk. Z našich skúseností v oblasti európskeho a domáceho lobingu a public af-fairs vyplýva, že jednou z tých oblastí, ktorej sa najmä veľké spoločnosti takmer vôbec nevenujú, je problematika hospodárskej súťaže. V rámci nej sú dôležité napríklad dohody obmedzu-júce súťaž a zneužívanie dominantného postavenia. Od okamihu vstupu SR do únie sa tiež prijalo niekoľko stoviek smerníc, ktorých neznalosť môže firmám spôsobiť mnohé problémy.

Ďalším veľkým šokom je zmena spôsobu prijímania legislatívy a posun rozhodovacích mechanizmov v mnohých významných oblastiach do Bruselu. Aj tieto oblasti si vyžadujú monitorovanie diania v únii na každodennej báze, vyhľadanie a skvalitnenie ľudského kapitálu pôsobiaceho v oblasti európskych záležitostí a lobing pre vitálne záujmy všetkých podnikateľských subjektov. Ako však potvrdzuje súčasná prax, firmám z nových členských krajín spravidla chýba potrebná veľkosť, prostriedky a najmä vôľa na to, aby si sami vybudovali a efektívne viedli svoje európske zastúpenia.