Články & Štúdie

BLOG: Všade bol, všetko vie a všetko videl

Podľa niektorých zdrojov až 78 % uchádzačov o zamestnanie počas výberového procesu klame alebo o klamstve uvažuje. Neúplné, resp. nepravdivé údaje sa najčastejšie týkajú úrovne dosiahnutých zručností, dĺžky praxe, zrealizovaných projektov, titulov z prestížnych vzdelávacích inštitúcií, výšky platu či pozície na predchádzajúcom pracovisku. Personálne rozhodnutie prijaté na základe nepresných či falošných informácií je chybným krokom, z ktorého zotavenie je v mnohých prípadoch nemožné.

Hľadanie a výber nového zamestnanca si vyžaduje investíciu času, zdrojov a peňazí. V závislosti od obsadzovanej pozície so sebou nesie určitú mieru rizika a zodpovednosti. Finálnemu rozhodnutiu predchádza zber a analýza celého spektra informácií, pričom rôzne organizácie pristupujú k otázke ich overovania – rôzne. Cieľ však majú často rovnaký: získať čo najpresnejší obraz o kandidátovi ešte pred podpísaním zmluvy. Aj keď ideálny kandidát vôbec nemusí existovať, dôkladná kontrola spoľahlivosti nás k nemu privedie čo najbližšie.

Niekedy však na to – napríklad pre globálny nedostatok talentov, ktorý podľa Professional Background Screening Association (PBSA) vlani dosiahol pätnásťročné maximum, jednoducho nie je čas. Ľudský kapitál je nedostatkový tovar, a tak sa v lepšom prípade aspoň skontrolujú referencie, osloví predchádzajúci zamestnávateľ a preverí výpis z registra trestov.

Prečo však múdre organizácie ako súčasť Executive Search procesu vykonávajú dôsledné previerky? Jedným z dôvodov je globalizácia, ktorá masívne ovplyvnila situáciu na trhu práce. Expanzie do zahraničia sú rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Firmy vytvárajú cezhraničné zväzky, aby maximalizovali svoj rast. Tieto pohyby však znamenajú aj to, že noví ľudia sa nehľadajú len na lokálnom trhu – headhunteri siahajú neraz veľmi ďaleko do medzinárodných vôd. A s tým priamo súvisí aj otázka rizík a potenciálnych omylov.

Overte si kvalifikáciu kandidáta
Základná úroveň profesionálneho Background Checks môže ešte pred nástupom do zamestnania zamestnávateľom pomôcť overiť, či sú informácie poskytnuté kandidátom pravdivé alebo nie. Väčšina z nich totiž nevyžaduje osobitný test a podľa Petra Moroza, CEO spoločnosti na kontrolu referencií SCAUT.com kandidáti počítajú s tým, že Executive Search konzultanti si predložený životopis neoveria u predchádzajúcich zamestnávateľov a ani nikde inde.

To zvyšuje riziko nevedomého prijatia niekoho, kto na danú rolu nie je kvalifikovaný, resp. vhodný.

Zatiaľ čo v ojedinelých prípadoch môže takýto krok zostať nepovšimnutý, prijatie kandidáta, ktorý sa na danej pozícii ukáže ako nevhodný, môže poškodiť značku a reputáciu organizácie a ovplyvniť jej fungovanie na rôznych úrovniach. Produktivita, pracovná morálka, kvalita služieb, vzťahy so zákazníkmi či zamestnancami a podobne sú len niektoré z nich.

Ak sa vyhnete týmto chybám, ušetríte čas, peniaze a – frustráciu.


Martin Krekáč
Chairman & Founding Partner Jenewein Group
LinkedIn
www.headhunter.sk