Články & Štúdie

BLOG: Je quiet hiring módnou témou?

Po quiet quittingu tu máme nový fenomén – quiet hiring. Podľa portálu Euronews ide dokonca o jeden z deviatich hlavných trendov vo svete práce na rok 2023. Tzv. tichý nábor znamená, že firmy zvyšujú kvalitu ľudského kapitálu cez rozvoj a získavanie nových zručností, pričom počet manažérov a zamestnancov zostáva nezmenený. Je však táto stratégia novinkou a je win-win pre obe strany?

Quiet hiring umožňuje organizáciám udržať si stabilný počet zamestnancov tým, že sa namiesto prijímania nových ľudí zamerajú na výchovu a podporu interných talentov. Táto stratégia zároveň súčasným zamestnancom poskytuje príležitosť na zlepšovanie a experimentovanie s novými úlohami a výzvami.

Často skloňovanou či módnou témou sa quiet hiring stal predovšetkým v dôsledku obáv z prípadného prepadu globálnej ekonomiky do recesie. Všetci sme tak trochu nervózni a opatrní. Nie všetky firmy, ktoré čelia finančným či iným ťažkostiam, hromadne prepúšťajú, avšak prijímanie nových ľudí je určite pomalšie ako zvyčajne. Napriek tomu, že svet sa neustále a neuveriteľne rýchlo mení a na trhu práce sa vyžadujú nové a nové vedomosti a zručnosti. A práve o to pri tichom nábore ide: zaplniť tieto medzery a udržať mzdové náklady pod kontrolou.

Zameranie na mobilizáciu interných talentov pri riešení ťažkostí môže byť obojstranne výhodné pre firmu i zamestnancov. Ak sa robí správne, výsledkom môže byť naplnenie kariérnych ašpirácií a profesijného a osobného rastu zamestnancov a posilnenie ich lojality. S tým úzko súvisí zabezpečenie a stabilizácia kvalitného a kvalifikovaného ľudského kapitálu. Úskalia tichého náboru však spočívajú v tom, že ľudia sa ocitnú pod tlakom a môžu sa cítiť prepracovaní a vyhorení. Prideľovanie nových úloh a povinností nad rámec súčasného opisu práce bez primeranej kompenzácie vo forme bonusov, voľna navyše, flexibilného pracovného času či lepších pracovných podmienok nie je dlhodobo udržateľné.

Kto sa v problematike trochu vyzná, vie, že snaha o zvyšovanie kvality ľudského kapitálu nie je v oblasti riadenia nijakou novinkou. Firmám desaťročia pomáha dosahovať nielen nárast produktivity a celkové zefektívnenie jednotlivých činností, zvýšenie konkurencieschopnosti a ďalší rozvoj, ale aj pomôcť v časoch, aké žijeme napríklad aj dnes, keď čelia rôznym negatívnym vplyvom vonkajšieho prostredia a ich primárnou snahou je zabrániť vlastnému pádu či stagnácii. Nech ho nazveme akokoľvek, správne vedenie interných talentov môže dať organizáciám, ich majiteľom, manažérom a zamestnancom, správny impulz, aby aj v turbulentnom období dokázali vidieť jedinečnú príležitosť.


Martin Krekáč
Chairman & Founding Partner Jenewein Group
LinkedIn
www.headhunter.sk