Články & Štúdie

BLOG: Musí byť úspešný človek automaticky šťastný?

Som fanúšikom Robbieho Williamsa, môj okruh priateľov a známych to o mne dobre vie. V pomerne čerstvom dokumentárnom seriáli z dielne Netflixu ma okrem iného zaujala veta, ktorú hviezde britského popu v čase poklesu jeho psychickej kondície tvrdilo okolie. KEĎ SI ÚSPEŠNÝ, NEMÔŽEŠ BYŤ SMUTNÝ. Tento zaujímavý a nesporne obdivuhodný filmový príbeh týmto umocnil dôležitosť témy duševného zdravia. Problematiky, ktorá sa týka nielen ľudí zo showbusinessu, ale napríklad majiteľov firiem či vrcholových manažérov, ktorých okolie väčšinou automaticky vníma ako úspešných, a teda spokojných a šťastných. Je to však vždy tak?

Často sa vraví, že najlepší lídri sú takí, ktorí uprednostňujú firemné záujmy pred svojimi vlastnými – pre spoločné dobro sú ochotní priniesť väčšie či menšie obety. Avšak neznie to zvláštne? Keď sa človek obetuje, zvyčajne pocíti stratu. Vzdanie sa niečoho následne vyvoláva zvýšené očakávania. A ak sa tie nenaplnia, až na pár výnimiek prichádza sklamanie. A to má ďaleko od šťastia...

Súhlasím s Rajeevom Peshawaria, zakladajúcim prezidentom spoločnosti Leadership Energy Consulting v Seattle, ktorý napísal, že skutoční lídri neprinášajú obety. Robia LEN voľby. A preto je dôležité pochopiť, čo pre nás šťastie skutočne znamená a podľa toho si usporiadať život. Nečakať, že šťastie príde až s lepšou prácou, veľkým balíkom peňazí či vysokou pozíciou. Je to jednoduchšie: nachádza sa v nás. V ujasnení hodnôt, ktorým veríme, a v smerovaní vlastného života v súlade s týmito hodnotami. Ľudia, ktorí vo svojej práci nachádzajú zmysel, sú najšťastnejší. A zároveň sú aj najlepšími lídrami, pretože tvrdo pracujú na tom, čo si sami zvolili.

Človek, ktorý spoznal a pochopil svoje najdôležitejšie hodnoty a vytvoril si cieľ založený na týchto hodnotách, nemá ani problém s hľadaním rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom. Skutoční lídri totiž robia rozhodnutia, nie sú obeťami. Svoje šťastie čerpajú zo sledovania zmysluplného cieľa, nielen z honby za mocou, postavením alebo bohatstvom. Ak si človek prizná, že práca je jeho životnou prioritou, venovanie sa tejto vášni ho naplní nesmiernym šťastím a hlbokým pocitom vďačnosti. Automaticky sa potom snaží byť aj lepším manželom, rodičom, kolegom, priateľom, členom komunity, atď. Ako zdôraznil Rajeev Peshawaria, nepociťuje nijaký rozdiel medzi prácou a súkromím, lebo sú jedna a tá istá vec.


Martin Krekáč
Chairman & Founding Partner Jenewein Group
LinkedIn
www.headhunter.sk