• Since our foundation in 1990, we have been providing complex strategic one-stop shop services.

    Read more >>
  • We rely on partners and a senior team as well as personal involvement of our founders with their own successful experience.

    Read more >>
  • As part of our individual approach, we implement customized and often exceptional solutions.

    Read more >>
  • Thanks to the global reach, our presence goes beyond the Czech and Slovak borders.

    Read more >>


Case studies | Surveys | Analyses
Publications | Articles | Interviews
Blogs | Strategies | Concepts | Projects

Jsme prémiovou česko-slovenskou poradenskou skupinou se silnou vazbou na Rakousko. V rozmezí více než 30 let jsme se rozrostli na jeden z nejznámějších a nejčastěji doporučených středoevropských butiků s globálním dosahem poskytujících na jednom místě (one-stop-shop consultancy) komplexní služby strategického líderství, managementu a veřejných politik.

Naše poradenské týmy jsou aktivní v rámci globálních partnerství a networků, díky čemuž dokážeme držet prst na pulsu nejnovějšího vývoje a v kombinaci s inovativními přístupy nabídnout osvědčené řešení ve středoevropském regionu i mimo něj.

Mezi naše klienty patří mezinárodní společnosti, české i slovenské firmy, investoři, privátní holdingy, rodinné podniky, ale i veřejný a neziskový sektor. Naše poradenské týmy usilují o vytváření oboustranně výhodných partnerství a budování dlouhodobých vztahů.

Více >>

My v médiích

Salary growth has slowed down because of crisis

Naše mzdy rastú pomalšie ako vlani. Dôvodom je finančná kríza, ktorá ohrozuje najmä platy v priemysle, a situácia by sa nemala zlepšiť ani v blízkej budúcnosti. "Kým v budúcom roku čakáme výraznejší pokles inflácie, dynamika rastu reálnych miezd v priemysle, ale aj v celom národnom hospodárstve sa môže v dôsledku dosahov krízy na reálnu ekonomiku spomaliť. Spomalí sa aj rast zamestnanosti a hrozí mierny rast nezamestnanosti,“ hovorí analytik ČSOB Marek Gábriš. Podľa správy Štatistického úradu SR rastú platy najrýchlejšie v nízkopríjmových odvetviach ako maloobchod či veľkoobchod, v najlepšie platenom segmente telekomunikácií dokonca reálne mzdy za prvých desať mesiacov medziročne klesli.

Reálne mzdy klesli
Slováci si za svoje platy môžu dovoliť čoraz menej. Naše mzdy síce stúpajú, nie však tak rýchlo ako ceny v obchodoch. Kým v septembri rástli nominálne mzdy o 9,5 percenta, v októbri medziročne vzrástli len o 4,4 percenta, čo je menej ako miera inflácie približujúca sa piatim percentám. Za svoje platy si tak reálne môžeme dovoliť kúpiť menej ako pred rokom.
Dôvodom je svetová hospodárska kríza, ktorá nepriamo ovplyvňuje aj výšku našich výplatných pások. "Klesajúca spotreba vo svete vedie k poklesu dopytu aj po našich výrobkoch vyvážaných do zahraničia. S tým veľmi úzko súvisí spomalenie exportu, a teda aj výroby, rušenie prevádzok, predlžovanie celozávodných dovoleniek a v neposlednom rade aj prepúšťanie zamestnancov či spomaľovanie rastu platov na Slovensku,“ hovorí analytička Poštovej banky Eva Sarázová. Podľa aktuálnych prognóz Inštitútu finančnej politiky asi tretina zamestnávateľov priznala, že tempo rastu miezd v najbližšej budúcnosti bude nižšie oproti pôvodným plánom. Asi štvrtina zamestnávateľov uvažuje nad znížením plánovaných odmien ako trináste platy a podobne. "Niektoré firmy už avizovali, že v najbližšom období budú optimalizovať svoje náklady na ľudské zdroje, a teda aj mzdové náklady,“ potvrdzuje partner poradenskej spoločnosti Amrop Hever a predseda Podnikateľskej aliancie Slovenska Martin Krekáč.

Chudobní doháňajú bohatých
Zaujímavým fenoménom je, že platy nízkopríjmových zamestnancov rastú rýchlejšie ako tých lepšie zarábajúcich. Mzdy v najviac platenom segmente telekomunikácií za prvých desať mesiacov tohto roka nominálne vzrástli o 2,1 percenta, kým mzdy v maloobchode sa za to isté obdobie zvýšili o 10,5 percenta.
Podľa Sarázovej môže byť za rýchlejším rastom v doteraz slabšie platených segmentoch fakt, že ľudia z týchto odvetví prechádzajú do tých lepšie hodnotených. "Nedostatok dostatočne kvalifikovaných a vhodných zamestnancov v slabšie platených odvetviach tak môže tlačiť na rýchlejší rast miezd v týchto oblastiach ekonomiky. A naopak, v tých odvetviach slovenskej ekonomiky, kde je vyšší záujem o prácu, neexistuje až taký výrazný tlak na nárast miezd,“ vysvetľuje. Podpredseda Predstavenstva Coop Jednota Martin Katriak spája rast reálnych miezd v maloobchode najmä s rastom produktivity práce. Že obchodné reťazce musia zvyšovať mzdy pre nezáujem pracovníkov odmieta. "Nevidel by som to tak dramaticky. Samozrejme, existujú rozdiely v jednotlivých krajoch, kde je rozdielna aj miera produktivity práce,“ povedal pre HN. Aj naďalej by mali najmenej zarábať pracovníci v hotelierstve a reštauračnom biznise. Dôvodom je, že časť odmien tvorí prepitné, s ktorým zamestnávatelia automaticky počítajú, a tak zamestnancom neponúkajú platy porovnateľné s inými sektormi. "Vývoj ich miezd je do značnej miery determinovaný vývojom minimálnej mzdy. Nemožno predpokladať ich výraznejší nárast,“ dodal Krekáč.

Krízu už cítia ľudia na svojich platoch

Podľa Štatistického úradu SR totiž platy v priemysle rástli v októbri pomalšie než ceny. Za svoju výplatu si tak zamestnanci mohli kúpiť menej ako pred rokom.

Pomalší rast
Dôvodom pritom nie je to, že by ceny rástli prirýchlo, ale platy nestúpajú tak rýchlo. Týka so to nielen priemyslu, ale aj hotelov a reštaurácií, ako aj predaja a údržby motorových vozidiel. Analytik ČSOB Marek Gábriš upozorňuje, že kým ešte v septembri rástli platy v priemysle o takmer desať percent, v októbri to bolo už iba o 4,4 percenta, čo je menej než inflácia. Do budúcna by sa na tejto situácii nemuselo nič dramaticky zmeniť. "Kým v budúcom roku čakáme výraznejší pokles inflácie, dynamika rastu reálnych miezd v priemysle, ale aj celom národnom hospodárstve sa môže v dôsledku dopadov krízy na reálnu ekonomiku spomaliť,“ tvrdí Gábriš. Pomalšie tak budú možno rásť nielen ceny, ale aj platy.

Firmy si neveria
Podľa aktuálnych prognóz Inštitútu finančnej politiky asi tretina zamestnávateľov priznala, že tempo rastu miezd v najbližšej budúcnosti bude oproti pôvodným plánom nižšie. Asi štvrtina zamestnávateľov uvažuje nad znížením plánovaných odmien, ako trináste platy a podobne. "Niektoré firmy už avizovali, že v najbližšom období budú optimalizovať svoje náklady na ľudské zdroje, a teda aj mzdové náklady,“ potvrdzuje predseda Podnikateľskej aliancie Slovenska Martin Krekáč.

Nožnice sa zatvárajú
Lepšie z pohľadu rastu platov sú na tom teraz paradoxne ľudia, ktorí robia v horšie platených odvetviach. Napríklad mzda v najlepšie platených telekomunikáciách narástla za prvých desať mesiacov tohto roka nominálne iba o 2,1 percenta a v maloobchode za rovnaké obdobie o 10,5 percenta.

Podľa analytičky Poštovej banky Evy Sarázovej je výraznejší rast miezd v málo platených zamestnaniach spôsobený tým, že v týchto sektoroch je aj menej záujemcov o prácu. Tlak na rast platov je tak vyšší, keďže ľudí nie je dostatok. "A naopak, v tých odvetviach slovenskej ekonomiky, kde je vyšší záujem o prácu, neexistuje až taký výrazný tlak na nárast miezd,“ povedala Sarázová.