• Since our foundation in 1990, we have been providing complex strategic one-stop shop services.

    Read more >>
  • We rely on partners and a senior team as well as personal involvement of our founders with their own successful experience.

    Read more >>
  • As part of our individual approach, we implement customized and often exceptional solutions.

    Read more >>
  • Thanks to the global reach, our presence goes beyond the Czech and Slovak borders.

    Read more >>


Case studies | Surveys | Analyses
Publications | Articles | Interviews
Blogs | Strategies | Concepts | Projects

Sme prémiovou česko-slovenskou poradenskou skupinou so silnou väzbou na Rakúsko. V rozpätí viac ako 30 rokov sme sa rozrástli na jeden z najznámejších a najčastejšie odporúčaných stredoeurópskych butikov s globálnym dosahom poskytujúcich na jednom mieste (one-stop-shop consultancy) komplexné služby strategického líderstva, manažmentu a verejných politík.

Naše poradenské tímy sú aktívne v rámci globálnych partnerstiev a networkov, vďaka čomu dokážeme držať prst na pulze najnovšieho vývoja a v kombinácii s inovatívnymi prístupmi ponúknuť osvedčené riešenia v stredoeurópskom regióne i mimo neho.

Medzi našich klientov patria medzinárodné spoločnosti, české i slovenské firmy, investori, privátne holdingy, rodinné podniky, ale aj verejný a neziskový sektor. Naše poradenské tímy sa usilujú o vytváranie obojstranne výhodných partnerstiev a budovanie dlhodobých vzťahov.

Viac >>

Udalosti

Nastúpia profesionálni „žoldnieri"

Založil organizáciu, ktorá rozvíja talent, vízie a podnikavosť mladých ľudí. V rámci nej sa pustil do projektu, ktorý by mal identifikovať, ktoré profesie budú pre Slovensko v nadchádzajúcej dekáde kľúčové. Projekt Profesie 2010 realizuje Podnikateľská aliancia Slovenska v spolupráci s organizáciou Uni2010. Zakladateľ Uni2010 hovorí, že výstupy projektu budú použité pri tvorbe návrhu modelu prepájania vzdelávania s potrebami trhu práce.

Projekt Profesie 2010 - 2020 si vyžadoval rozsiahle analýzy. Z čoho ste vychádzali pri vašich víziách o pracovných pozíciách na našom trhu?
Jednoducho sme sa stretli s takmer 50 osobnosťami hospodárskeho a spoločenského života (čo nebolo až také jednoduché) a viac než pol hodiny hľadali odpoveď na otázku: "Aké profesie budú pre Slovensko kľúčové v nasledujúcej dekáde?" Mali sme, samozrejme, pripravené aj špecifickejšie otázky o jednotlivých odvetviach, pozíciách či špecializáciách, avšak najväčšiu výpovednú hodnotu mala spomenutá otázka. Na každom stretnutí prišli dva - tri skvelé nápady, nie nevyhnutne v podobe konkrétnych profesií, a po prvých 20 stretnutiach sa začali vynárať zmysluplné celky, ktoré sa dali zadefinovať pojmom profesia. Každým ďalším stretnutím sa celá koncepcia dostávala ďalej až do bodu, keď sme boli schopní "poskladať" návrh 18 profesií, ktorý momentálne "testujeme" u všetkých respondentov. Týmto spôsobom sa môžu vyjadriť k myšlienkam, ktoré vznikli na všetkých stretnutiach.

Hovoríte, že pre trh práce bude vždy kľúčový jednotlivec, ktorý je skvelý v určitej oblasti. Nepotláča to princíp tímovej práce, na ktorú sa v súčasnosti kladie dôraz?
Domnievame sa, že pre trh práce bude vždy "sexi" jednotlivec, ktorý disponuje dvoma základnými atribútmi - špecializuje sa na určité oblasti, v ktorých môže naplno uplatniť svoj prirodzený talent a robiť ich skvele, a zároveň disponuje základnými všeobecne použiteľnými schopnosťami označovanými aj ako kľúčové kompetencie (kooperatívnosť, komunikatívnosť, kritické myslenie, podnikavosť a mnohé iné). V tomto nevidím žiadny rozpor s tímovou prácou - schopnosť pracovať v tíme a byť v niečom skvelý sa nevylučuje. "Sexi" jednotlivcom chceme zdôrazniť, že je omnoho dôležitejšie objavovať a rozvíjať svoje prirodzené silné stránky a na ich základe voliť svoju profesiu, ako "pýtať sa" trhu práce. Tieto veci sú, samozrejme, prepojené, avšak odporúčame začať u seba...

V čom majú podľa vás v blízkej budúcnosti spočívať kľúčové kompetencie takéhoto jednotlivca?
V súčasnosti existujú tisíce modelov kľúčových kompetencií - na úrovni podnikov, Slovensko má svoj model zapracovaný v projekte Milénium, existujú kľúčové zručnosti EÚ a mnohé iné. Keď sme tieto modely študovali, zistili sme, že existuje cca 10 kľúčových kompetencií, ktoré sa vo výraznej miere opakujú vo všetkých modeloch. Domnievam sa, že otázka dnes neznie, aké kľúčové kompetencie sú potrebné (to je už vyriešené), ale akým spôsobom ich vzájomne (ťažko oddeliť komunikatívnosť od kooperatívnosti) čo najefektívnejšie rozvíjať.

Každá z profesií budúcnosti, o ktorých hovoríte, môže byť vykonávaná rôznou formou (živnostník, freelancer, na polovičný úväzok, v malom podniku či nadnárodnej korporácii). Ktorá z týchto foriem má podľa vás najväčšiu perspektívu?
Je to veľmi individuálne - formu nech si zvolí každý sám. Je dôležité poznať sám seba. Niekto potrebuje silný pocit zabezpečenia, ktoré mu dáva veľká organizácia, niekto nemôže vystáť akékoľvek obmedzovanie a chce byť sám sebe šéfom. Osobne vidím veľký priestor pre tzv. freelancerov, ktorí budú najímaní do rôznych projektov a schopní dodať kvalitné, profesionálne a promptné výstupy. Akýsi profesionálni "žoldnieri", ktorí nepotrebujú niekam patriť a vedia "niečo" veľmi dobre.

Každá z týchto profesií predstavuje určitú samostatnú zmysluplnú činnosť. Môžu byť niektoré aj vzájomne zlučiteľné?
Samozrejme.

Nie je podľa vás ťažké identifikovať mnohé popisy činností povolaní? Presnejšie vytvárať ich názvy?
Toto bolo na celom projekte najťažšie. V podstate nejde o klasické profesie - sú to omnoho viac "zhluky činností", ktoré sú pre budúcnosť veľmi potrebné. Viacerí respondenti sa napríklad vyjadrili, že v budúcnosti bude kľúčové mať kvalitné školstvo, ktoré bude efektívne rozvíjať jednotlivcov. Vzniknutú profesiu sme však nenazvali "učiteľ" ale "rozvojár", teda "špecialista, ktorý dokáže efektívne riadiť a vykonávať proces rozvoja vedomostí, zručností, postojov i hodnôt jednotlivca v kontexte školstva, organizácií či neformálneho vzdelávania". To môže, ale nemusí byť učiteľ. V tomto štýle sú navrhnuté všetky profesie - snažia sa aj v názve zvýrazniť podstatu a prinášajú nový pohľad.

Vygenerovali ste 18 profesií v troch oblastiach - Špecialisti, Princíp plášťa a kocky a Full service. Čo za každou z týchto oblastí konkrétne stojí?
Po všetkých stretnutiach sme mali mnoho "stavebného materiálu" - ako som spomínal, každé stretnutie prinieslo dve - tri buď celkom nové, alebo inovatívne podané námety. Bolo jasné, že z toho všetkého vznikne okolo 15 - 20 samostatných profesií, ktorým sme sa snažili dať určitý rámec. Snažili sme sa hľadať znaky, ktoré jednotlivé profesie spájajú - nejakým spôsobom to učesať. Vznikli tri kategórie. Špecialisti zastupujú prvých šesť profesií - sú to tí, ktorí môžu pracovať relatívne najsamostatnejšie, ale väčšinou v rámci väčšieho celku alebo systému. Princíp plášťa a kocky zastupuje ďalších šesť profesií, ktoré svojím spojením vytvárajú výraznú synergiu, a Full service je tretia šestica profesií - ide o profesie, ktoré dodávajú kompletnú službu alebo projekt.

Pre budúcnosť týchto zamestnaní je samozrejmé aj príslušné vzdelanie. Máme podľa vás v tomto smere správne nastavený vzdelávací systém?
Existujú tri oblasti, ktoré výrazne ovplyvňujú akýkoľvek výkon - jednotlivec musí chcieť, môcť a vedieť. Domnievam sa, že súčasné školstvo sa venuje len položke "vedieť" a v nej sa obmedzuje hlavne na získavanie teoretických vedomostí. Určite by som pridal v rozvoji zručností. Je otázne, do akej miery má, resp. mal by mať súčasný vzdelávací systém prívlastok "výchovný".

Ide o váš originálny projekt špecializovaný pre slovenský pracovný trh, alebo ste ho implementovali z nejakého univerzálneho už existujúceho zahraničného modelu?
Nemáme informácie o obdobných projektoch v zahraničí. Určite sa však vykonávali milióny prieskumov v oblasti potrieb trhu práce, kľúčových kompetencií či vývojových trendov. Cieľom projektu Profesie 2010 - 2020 nie je dospieť k vedeckej práci na základe mnohých faktov a analýz. Projekt sa obracia na jednotlivca, ktorý sa sám seba pýta: "Čím budem?" Snaží sa ho zrozumiteľne informovať a dostatočne voľne podporovať pri hľadaní odpovede. Budeme veľmi radi, keď si mladý človek návrhy profesií prejde a pri určitej alebo viacerých profesiách si povie: "Tak toto by ma zaujímalo a bavilo! V tomto by som sa cítil vo svojej koži." Ide nám prevažne o aktiváciu mladých ľudí...

Počas prípravy tohto projektu ste oslovili 50 osobností hospodárskeho a spoločenského života. Akými myšlienkami podporili vašu prácu? Môžete niektoré nápady konkretizovať?
Stretli sme sa s pozitívnymi ohlasmi. Cieľom projektu nie je len profesie navrhnúť a popísať, ale následne vytvoriť vzdelávacie programy, ktoré budú ich rozvoj podporovať a umožňovať. Zaujímavé myšlienky - tých bolo neúrekom. Mnoho respondentov predpokladá určitý come-back technických profesií nielen z dôvodu rozmachu automobilového priemyslu. Mnohokrát sa objavila téza "nie je problém vyrobiť, ale predať". Osobne ma zaujala myšlienka "ľudského tepla" - v budúcnosti budú veľmi zaujímavé profesie, ktoré prenášajú "ľudské teplo" a dodávajú životu ľudský rozmer, ktoré pracujú s ľudskými emóciami a vytvárajú zážitok. Takisto podľa respondentov existuje veľký priestor vyplývajúci s "neobjavenosti" Slovenska a bohatého prírodného a kultúrneho dedičstva, ktorým disponuje.

(Zdroj: HN)

Profesie 2010 - 2020

Projekt 2010 - 2020 identifikuje, ktoré profesie budú pre Slovensko v nasledujúcej dekáde kľúčové. V nijakom prípade nereprezentujú jediné profesie, ktoré zaručia úspešné pôsobenie a ani žiadne odporúčané kariérne smerovanie.

1. Špecialisti - tí, ktorí môžu pracovať relatívne najsamostatnejšie, ale väčšinou v rámci väčšieho celku alebo systému

A. Diplomovaný technik
Kvalifikovaný a vyučený odborník, ktorý pozná príslušnú technológiu a vykonáva špecializovanú prácu s použitím a obsluhou moderných strojov a prístrojov.
B. ,,Health-šetrič“
Špecialista na oblasť súvisiacu s podporou zdravia jednotlivca, rodiny i komunity. Odborník, ktorý vie poradiť, nielen ako liečiť neduhy (lekár, liečiteľ, ošetrovateľ), ale hlavne ako rozvíjať zdravie, zdravý životný štýl (stravovanie, wellness, šport).
C. ,,Rozvojár“
Špecialista, ktorý dokáže efektívne riadiť a vykonávať proces rozvoja vedomostí, zručností, postojov i hodnôt jednotlivca v kontexte školstva, organizácií či neformálneho vzdelávania.
D. ,,Career guide“
Špecialista, ktorý dokáže podporiť a kvalifikovane poradiť v budúcej profesijnej i osobnej orientácii a kariéry na základe individuálnych talentov, záujmov a motivácií jednotlivca. Vie účinne podporiť tých, ktorí hľadajú, ale aj vytvoriť o hľadanie záujem.
E. ,,CSR manažér“
Špecialista, ktorý vie identifikovať a navrhovať projekty, ktoré synergicky prepájajú core-business organizácie s procesmi, ktoré vytvárajú pridanú hodnotu pre stakeholderov organizácie (zamestnanci, klienti, komunita, štát)
F. Policy worker
Expert na veci verejné - na tvorbu verejných politík a koncepcií v akejkoľvek oblasti (doprava, stravovanie, zamestnanosť, zdravotníctvo, školstvo, relax), ktoré ponúkajú najlepšie riešenia pre občanov danej komunity (od rodiny, obce, VÚC, štátu až po EÚ a globálne stratégie).

2. Princíp plášťa a kocky - tí, ktorí spojením svojich činností vytvárajú výraznú synergiu

A. ,,Analytik-trendovač“
Je schopný z množstva dát identifikovať podstatné informácie a tie pretaviť nielen do podkladov pre rozhodovanie, ale i do poznatkov o aktuálnych trendoch.
B. ,,Procesár Superstar“
Expert na navrhovanie, identifikovanie a zefektívňovanie procesov. Disponuje špeciálnou optikou, ktorá mu umožňuje vidieť, ktoré procesy a ich časti sú kľúčové na to, aby sa vstupy do systému čo najefektívnejšie pretavili do požadovaných výstupov.
C. ,,Balič-kreatívec“
Balič je expert na unikátne zabalenie „surového“ produktu či služby do „,šiat“, ktoré čo najvhodnejšie zvýrazňujú jeho/jej atraktívne krivky. Balič-kreatívec takisto zvláda odkomunikovať takto zabalený produkt akejkoľvek cieľovej skupine.
D. ,,Obchodník-vzťahovák“
Expert identifikovania potrieb zákazníka a na následný predaj produktov či služieb. V prvom rade sa zameriava na vytvorenie dlhodobého vzťahu s klientom, s ktorým rokuje.
E. ,,Technologický inovátor“
Má hlboké porozumenie pre oblasť, v ktorej pracuje, a prináša drobné i veľké technologické inovácie (od nanotechnológií, HR až po bylinkové terapie). Snaží sa o kvalitatívne skoky v oblasti, v ktorej pracuje.
F. ,,IT urýchľovač“
Má hlboké porozumenie pre core-procesy organizácie a vie vymyslieť, predať a implementovať technológiu (program, službu), ktorá výrazne inovuje a zefektívni určitý proces.

3. Full service - tí, ktorí dodávajú kompletnú službu alebo projekt

A. ,,Hýbač kocky - aktivátor a stratég“
Dokáže sa dívať na svoju organizáciu (kocku) z nadhľadu, určiť stratégiu a miľníky jej pohybu. Dodáva celej kocke počiatočnú energiu na rozbeh, skladá k sebe a synergicky spája všetky jej strany (jednotlivých špecialistov).
B. ,,Zážitkár“
Je to expert na vytvorenie a sporostredkovanie akéhokoľvek unikátneho zážitku, emócie či ľudského tepla - služby, ktorá prispieva k zvýšeniu kvality života akejkoľvek cieľovej skupiny. Obsah ,,zážitku“ nie je ohraničený - príroda, gastronómia, kultúra, voľný čas, virtuálny svet.
C. ,,Praktický vedec“
Ten, kto vie robiť vedu praktickým a komerčným spôsobom. Praktický vedec chápe potreby, vidí, vie odkomunikovať praktické využitie výskumu, ktorému sa vedecký tím venuje. Prosto robí vedu použiteľnú a nerobí z vedy ,,vedu".
D. „Poctivý a profesionálny remeselník“
Odborník vo svojom remesle (zvárač, murár, obuvník, kaderník, inštalatér, stolár) a vykonáva ho poctivo, profesionálne a navyše spôsobom, ktorý ho robí jedinečným. Potvrdzuje ľudovú múdrosť, ktorá hovorí, že remeslo má zlaté dno.
E. ,,Interim manažér“
Necháva sa dočasne (preto interim) najímať do rôznych organizácií, projektov a štruktúr ako profesionál v oblasti manažmentu a plnenia vytýčených cieľov. Ovláda metódy, postupy a nástroje, ktoré posúvajú organizáciu, respektíve projekt z bodu A do budú B.
F. ,,Správca vecí verejných“
Profesionáli vo verejnej správe od správcu domu až po vrcholného politika, ktorý vnáša manažérske prvky do verejnej správy a dokáže vytvárať a riadiť jej procesy s efektivitou súkromného sektora.

(Zdroj: Uni2010)