• Since our foundation in 1990, we have been providing complex strategic one-stop shop services.

    Read more >>
  • We rely on partners and a senior team as well as personal involvement of our founders with their own successful experience.

    Read more >>
  • As part of our individual approach, we implement customized and often exceptional solutions.

    Read more >>
  • Thanks to the global reach, our presence goes beyond the Czech and Slovak borders.

    Read more >>


Case studies | Surveys | Analyses
Publications | Articles | Interviews
Blogs | Strategies | Concepts | Projects

Sme prémiovou česko-slovenskou poradenskou skupinou so silnou väzbou na Rakúsko. V rozpätí viac ako 30 rokov sme sa rozrástli na jeden z najznámejších a najčastejšie odporúčaných stredoeurópskych butikov s globálnym dosahom poskytujúcich na jednom mieste (one-stop-shop consultancy) komplexné služby strategického líderstva, manažmentu a verejných politík.

Naše poradenské tímy sú aktívne v rámci globálnych partnerstiev a networkov, vďaka čomu dokážeme držať prst na pulze najnovšieho vývoja a v kombinácii s inovatívnymi prístupmi ponúknuť osvedčené riešenia v stredoeurópskom regióne i mimo neho.

Medzi našich klientov patria medzinárodné spoločnosti, české i slovenské firmy, investori, privátne holdingy, rodinné podniky, ale aj verejný a neziskový sektor. Naše poradenské tímy sa usilujú o vytváranie obojstranne výhodných partnerstiev a budovanie dlhodobých vzťahov.

Viac >>

Články & Štúdie

...dôkladná príprava vyhráva

Úspech v procese verejného obstarávania v podnikateľskom prostredí nemusí byť vecou náhody.

Transparentnosť v procesoch verejného obstarávania je esenciálnou súčasťou každej zdravo fungujúcej ekonomiky prevažnej väčšiny vyspelých európskych krajín. Zároveň je podmienkou rozvoja investícií a prílevu zahraničného kapitálu. Ani Slovensko by v tejto oblasti nemalo byť výnimkou...

Skúsenosti zo Slovenska za posledné obdobie potvrdzujú, že správnym nastavením legislatívy verejného obstarávania a zavedením efektívnych a transparentných inštitútov možno dosiahnuť na jednej strane úsporu verejných financií a na druhej strane zatraktívnenie účasti podnikateľských subjektov v procesoch verejného obstarávania. Pri každej legislatívnej zmene si však treba nevyhnutne uvedomiť, aké následky môže táto zmena mať na rýchlosť a efektívnosť čerpania finančných prostriedkov zo zdrojov EÚ.

Prostredie verejného obstarávania mnohé podnikateľské subjekty nie zriedka vnímajú ako neprehľadnú a zložitú oblasť. V súčasnej ekonomickej situácii však najmä malí a strední podnikatelia často nemajú inú možnosť, len sa pokúšať o získanie zákaziek financovaných zo štátnych alebo z verejných, resp. európskych zdrojov. Na základe týchto skutočností podčiarknutých aj ostatnými zmenami legislatívy týkajúcej sa oblasti verejného obstarávania, sa výrazne zvýšil počet uchádzačov v rámci jednotlivých vyhlásených verejných obstarávaní. Tento nárast sa navyše týkal všetkých hospodárskych oblastí.

Stratégia ako základ úspechu
Vyšší počet uchádzačov pri jednotlivých obstarávaniach celkom logicky vyvoláva potrebu klásť čoraz väčší dôraz na strategický prístup a profesionálne spracovanie ponuky. V praxi sa často stáva, že mnoho spoločností podceňuje vlastný proces prípravy a spracovania ponuky a jej prípravou poveruje vlastných zamestnancov, ktorí v tejto oblasti nemajú potrebné vedomosti a skúsenosti. Títo pracovníci často proces prípravy a spracovania ponuky, mimochodom, celkom logicky, vnímajú ako pozbieranie a úhľadné zoradenie originálnych dokumentov presne podľa požiadaviek vyhlasovateľa súťaže.

Proces prípravy ponuky však treba vnímať ako komplex viacerých činností vychádzajúcich z celkovej stratégie, s ktorou daná spoločnosť do súťaže ide. Až po určení celkovej stratégie sa môže následne pristúpiť k spracovaniu vlastnej ponuky. A práve proces prípravy stratégie, ktorú je nevyhnutné presne definovať na úplnom začiatku, mnohé podnikateľské subjekty podceňujú.

Čo vlastne pod „celkovou stratégiou“ rozumieme? V prvom rade ide o jasné stanovenie cieľa, poznanie podnikateľského prostredia a konkurencie, orientáciu v lobistických skupinách pôsobiacich v danej oblasti, strategickú voľbu partnera do skupiny dodávateľov alebo subdodávateľov, zhodnotenie a analýzu súťažných podkladov a kvalitu ich spracovania. Všetky tieto atribúty vytvárajú celkový obraz o súťaži a vlastnej východiskovej pozícii. Cieľom totiž nemusí byť vždy „len“ uzatvorený kontrakt s vyhlasovateľom súťaže, ale aj subdodávateľské kontrakty, prípadne nadviazanie na iné podnikateľské príležitosti.

Ďalšou z oblastí, ktoré patria vo verejnom obstarávaní k často podceňovaným, je proces možnosti uplatnenia tzv. revíznych postupov. Ide o postupy, ktoré môže v procese verejného obstarávania záujemca alebo uchádzač využiť v prípade pred predložením ponuky, ak má za to, že podmienky súťaže alebo iné požiadavky sú v rozpore so zásadami zákona o verejnom obstarávaní alebo po podaní ponuky, ak jeho ponuka bola z jeho pohľadu bezdôvodne vylúčená, resp. vyhlasovateľ súťaže využil iné obštrukcie na to, aby uchádzača zo súťaže vylúčil, prípadne neúspešne vyhodnotil jeho ponuku.

Možnosť využitia tzv. revíznych postupov opäť zahŕňa aj strategický pohľad, pretože prostredníctvom ich uplatnenia sa vytvára priestor na rokovania v rámci podnikateľského prostredia. Aj v tomto procese je však nevyhnutná určitá obozretnosť. Podnikatelia často v snahe získať verejnú zákazku za každú cenu uzatvárajú kartelové dohody, o ktorých existencii a prísnych sankciách často nemajú nijaké, resp. len minimálne vedomosti.

Martin HÚSKA
riaditeľ pre EÚ poradenstvo, Jenewein Slovakia



Krátke zhrnutie na záver

  • Ak chce byť podnikateľský subjekt v súčasnosti pri uchádzaní o verejné zákazky úspešný, musí disponovať kvalitným tímom ľudí, ktorí k tejto problematike pristupujú komplexne a ktorí sa na celú súťaž dokáže pozrieť aj z iných uhlov pohľadu, nie len ako na zostavenie papierovej ponuky. Taktiež musí dokonale poznať domácu i zahraničnú konkurenciu, musí si správne zvoliť partnerov a nakoniec musí v správnej chvíli zvoliť správne strategické rozhodnutia.



Spoločnosť Jenewein Slovakia, člen Jenewein Group, pôsobí v oblasti verejného obstarávania (Public Procurement) ako odborný poradca a člen expertných skupín nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pôsobíme nielen ako strategický poradca pre uchádzačov pri zostavovaní ponúk, ale aj ako odborný poradca pri tvorbe legislatívy verejného obstarávania. V tejto oblasti v súčasnosti finalizujeme projekt súvisiaci s prípravou sekundárnej legislatívy verejného obstarávania v Albánsku, ktorý sa realizuje pod záštitou Európskej banky pre obnovu a rozvoj. Skúsenosti našich konzultantov a expertov z prípravy legislatívy verejného obstarávania iných krajín spolu so skúsenosťami zo strategického poradenstva pri príprave ponúk pre najvýznamnejšie projekty Jenewein Slovakia využíva aj pre ostatných klientov vrátane klientov ostatných poradenských spoločností patriacich do portfólia Jenewein Group (Amrop Slovakia, Fipra Slovakia a EPPP think-tank).