• Since our foundation in 1990, we have been providing complex strategic one-stop shop services.

    Read more >>
  • We rely on partners and a senior team as well as personal involvement of our founders with their own successful experience.

    Read more >>
  • As part of our individual approach, we implement customized and often exceptional solutions.

    Read more >>
  • Thanks to the global reach, our presence goes beyond the Czech and Slovak borders.

    Read more >>


Case studies | Surveys | Analyses
Publications | Articles | Interviews
Blogs | Strategies | Concepts | Projects

Sme prémiovou česko-slovenskou poradenskou skupinou so silnou väzbou na Rakúsko. V rozpätí viac ako 30 rokov sme sa rozrástli na jeden z najznámejších a najčastejšie odporúčaných stredoeurópskych butikov s globálnym dosahom poskytujúcich na jednom mieste (one-stop-shop consultancy) komplexné služby strategického líderstva, manažmentu a verejných politík.

Naše poradenské tímy sú aktívne v rámci globálnych partnerstiev a networkov, vďaka čomu dokážeme držať prst na pulze najnovšieho vývoja a v kombinácii s inovatívnymi prístupmi ponúknuť osvedčené riešenia v stredoeurópskom regióne i mimo neho.

Medzi našich klientov patria medzinárodné spoločnosti, české i slovenské firmy, investori, privátne holdingy, rodinné podniky, ale aj verejný a neziskový sektor. Naše poradenské tímy sa usilujú o vytváranie obojstranne výhodných partnerstiev a budovanie dlhodobých vzťahov.

Viac >>

Články & Štúdie

Je spoločný vianočný punč teambuilding?

Ak sa firme menej darí, mnohí majitelia či manažéri ako prvé znižujú, resp. úplne škrtajú výdavky na viaceré benefity. Často medzi ne patrí organizovanie rôznych vzdelávacích, teambuildingových a iných voľno časových aktivít. Tento krok je vzhľadom na menej či viac nepriaznivú situáciu pochopiteľný a z ekonomického hľadiska jednoznačne racionálny a odôvodniteľný, avšak na druhej strane si treba uvedomiť aj to, že pozitívne účinky takýchto aktivít sú práve v menej prajných časoch potrebnejšie a efektívnejšie než v období prosperity, úspechov a rastúcich ziskov. Tie sú totiž samy o sebe dostatočným motivačným faktorom a hnacím motorom jednotlivcov i tímov. Teambuildingové a outdoorové tréningy a aktivity (na sklonku roka viac ako aktuálne) sú predovšetkým pre vrcholový manažment významným nástrojom na komunikovanie stratégie, vízie, firemnej identity a firemnej kultúry, cieľov, úloh, zmien do vnútra tímov aj organizácie. Pomáhajú zážitkovým spôsobom implementovať novinky a zmeny a uľahčiť ich prijatie zamestnancami. Ich podcenenie môže mať pre organizácie a ich tímy fatálne následky.

Vo všeobecnosti možno pri tomto druhu nefinančných benefitov hovoriť o dvoch hlavných okruhoch – o indoorových a outdoorových manažérskych tréningoch a o teambuildingových aktivitách.

Manažérske tréningy sú viac formálne a majú jasne stanovené ciele – t. j. sú zamerané na rozvoj určitej oblasti (obchodné zručnosti, komunikačné schopnosti, vyjednávacie techniky, vedenie ľudí a pod.) prostredníctvom zážitku – konkrétnej hry, praktickej skúsenosti. V praxi to znamená, že ich účastníci hrajú hru, ktorá má jasne stanovené pravidlá a kontrolovaný priebeh. Základným a kľúčovým krokom je presné definovanie cieľovej skupiny a cieľov firemnej hry – z toho vychádza zostavovanie jej obsahu (program a programové prostriedky) a výstupov (rozbor, spätná väzba, meranie úspešnosti). Manažérske tréningy sú vedené odborníkmi, ktorí počas hry pôsobia ako pozorovatelia, hodnotitelia a následní osobní tréneri účastníkov. Často sa organizujú v inom ako firemnom prostredí a môžu sa využívať ako hodnotiace alebo výberové nástroje. Pokiaľ ide o efekt, každý účastník by mal z tohto typu tréningu odísť s dobrým pocitom. Taktiež by sa mal niečo dozvedieť o sebe a vlastných manažérskych zručnostiach a schopnostiach, na ktoré bola hra zameraná. Manažéri sa totiž učia cez prežitú skúsenosť a cez nadstavbové učenie, ktoré je založené na ich vlastných skúsenostiach. A, samozrejme, nemožno zabudnúť na fakt, že by účastník mal zistiť, ako sa mu podarilo zvládnuť často netradičné výzvy a ako môže svoje zručnosti a schopnosti zlepšiť. Ďalším žiaducim a očakávaným efektom je spoznanie ostatných účastníkov – kolegov, ktorí sa do firemnej hry zapojili – a následné zlepšenie pracovnej atmosféry, tímovej spolupráce a pod.

Teambuildingové aktivity sú na rozdiel od manažérskych tréningov menej formálne a hoci majú jasný cieľ – stmeliť tím, cesty na jeho dosiahnutie nie sú vždy tvrdo nalinkované. Aj keď aj tu treba poznamenať, že na Slovensku sa pod týmto pojmom chápu aj spoločenské aktivity typu – ísť po práci s kolegami na vianočný punč, čo však nie je úplne správne. Hoci teambuilding by mal byť voľnejšou, oddychovo-relaxačnou aktivitou, mal by v sebe rovnako ako manažérsky tréning niesť určité posolstvo a jeho účastníci by si z neho mali odniesť o niečo viac ako „len“ dobrý pocit z príjemného zážitku. Aktivity tohto typu sú vhodné na rozvoj strategického plánovania, zvládanie stresových situácií, riešenie problémov a manažment času, vyniknutie lídrov a posilnenie dôvery v tíme. Takže, pokojne sa vyberte po práci na vianočné trhy, avšak zároveň si na rok 2019 starostlivo naplánujte zopár cielene naprojektovaných tréningových i teambuildingových aktivít. Čas zberu úrody určite príde!