• Since our foundation in 1990, we have been providing complex strategic one-stop shop services.

    Read more >>
  • We rely on partners and a senior team as well as personal involvement of our founders with their own successful experience.

    Read more >>
  • As part of our individual approach, we implement customized and often exceptional solutions.

    Read more >>
  • Thanks to the global reach, our presence goes beyond the Czech and Slovak borders.

    Read more >>


Case studies | Surveys | Analyses
Publications | Articles | Interviews
Blogs | Strategies | Concepts | Projects

Sme prémiovou česko-slovenskou poradenskou skupinou so silnou väzbou na Rakúsko. V rozpätí viac ako 30 rokov sme sa rozrástli na jeden z najznámejších a najčastejšie odporúčaných stredoeurópskych butikov s globálnym dosahom poskytujúcich na jednom mieste (one-stop-shop consultancy) komplexné služby strategického líderstva, manažmentu a verejných politík.

Naše poradenské tímy sú aktívne v rámci globálnych partnerstiev a networkov, vďaka čomu dokážeme držať prst na pulze najnovšieho vývoja a v kombinácii s inovatívnymi prístupmi ponúknuť osvedčené riešenia v stredoeurópskom regióne i mimo neho.

Medzi našich klientov patria medzinárodné spoločnosti, české i slovenské firmy, investori, privátne holdingy, rodinné podniky, ale aj verejný a neziskový sektor. Naše poradenské tímy sa usilujú o vytváranie obojstranne výhodných partnerstiev a budovanie dlhodobých vzťahov.

Viac >>

My v médiách

Nechcite len géniov a supermanov

Líder je osoba, ktorá inšpiruje ostatných, aby sa vydali smerom, ktorým by sa z vlastného popudu nikdy nevybrali. Manažér v tradičnom poňatí, ktorý udržiava status quo a nečerpá z nových poznatkov, už v súčasnosti neuspeje. Typické výzvy sa dnes vo svete biznisu spájajú s témami ako zmena, inovácie, vášeň a kreativita. Súbežne s plynutím času a s ním súvisiacimi zmenami okolia sa musia rozvíjať aj líderské schopnosti jednotlivcov. To, čo fungovalo v minulosti, je ešte vždy relevantné, avšak celkom určite to nepostačí pre budúcnosť.?

Organizácie sa čoraz väčšmi zaoberajú tým, akým spôsobom sú vedené a riadené. Snažia sa nájsť odpoveď na otázku, ako zvýšiť výkonnosť pracovníkov, ktorá povedie k vyššej efektivite organizácie ako celku. V súčasnosti fungujúce procesy poskytujú súčasné výsledky a aj keď by manažéri neustále nachádzali ďalšie a ďalšie vnútorné rezervy, dosiahnu často iba marginálne vyššiu efektivitu. Spustením procesov zásadných zmien a ich správnym vedením však možno organizáciu nasmerovať k zásadne vyšším výkonom. Zaoberať sa otázkou, či je v organizácii prítomný vhodný typ líderstva, je preto viac ako potrebné.?

Spôsoby posudzovania. Existuje viacero prístupov k analyzovaniu líderstva. Prvým spôsobom nazerania na líderstvo je posúdenie schopností, ktoré sa pripisujú efektívnym lídrom. K tým typickým, ktoré zaujímajú organizácie a ktoré sú predmetom posudzovania a analýz, patria napríklad aj: formulovanie vízie a stratégie organizácie a stanovovanie cieľov, vysvetľovanie a jasné komunikovanie očakávaní, osobná integrita, kreatívnosť a odvaha experimentovať, presadzovanie a implementovanie potrebných zmien, presadzovanie tímového povedomia a spolupráce, koučing tímu a jednotlivcov.?

Pri druhom prístupe, ktorý možno označiť za situačný, sa lídrom stáva ten, kto disponuje najvyššou mierou poznania danej problematiky. Samozrejme, že oba prístupy majú význam, pretože lídri v jednotlivých situáciách používajú líderské schopnosti, ktorými disponujú.?

Pri treťom spôsobe sa líderstvo analyzuje priamo prostredníctvom vykonávaných činností. Analyzujú sa najmä tri oblasti, v ktorých musí byť líder aktívny: definovanie a realizovanie úloh, adresovanie potrieb tímu ako celku a adresovanie potrieb jeho jednotlivých členov.?

Efektívny líder musí neustále hľadať vhodnú rovnováhu medzi týmito tromi oblasťami - od fázy stanovovania cieľov cez plánovanie, komunikáciu, realizáciu a kontrolu až po vyhodnocovanie činnosti.?

Nezávislý vietor do plachiet. Špičkové Executive Search spoločnosti zamerané na strategické personálne poradenstvo v oblastiach, akou je napríklad obsadzovanie strategických pozícií či poradenstvo orgánom spoločností a realizujúce manažérske audity, poskytujú ako prirodzenú súčasť posudzovacích postupov aj posúdenie manažérov a členov orgánov spoločností z hľadiska ich líderských schopností.?

Takzvaný Leadership Assessment môže byť súčasťou širšieho posúdenia manažéra voči viacerým kompetenciám. Nie je však neobvyklé, že organizácie hľadajú aj odpoveď na otázku, akým typom líderských schopností daný manažér disponuje a ako aplikovanie tohto typu líderstva zmení dynamiku fungovania orgánov spoločností či manažmentu (v závislosti od poslania daného človeka) a následne aj organizácie ako celku.?

Je úplne logické, že nejestvuje jeden jediný typ profilu lídra, ktorý by bol platný všade a ktorý by bolo možné označiť za vhodný pre akúkoľvek organizáciu. Organizácie sa nachádzajú v rôznych fázach vývoja a napríklad vo fáze rastu potrebujú inú skladbu líderských schopností ako vo fáze poklesu.?

Vhodné dopĺňanie. Poznanie líderských schopností jednotlivých pracovníkov umožňuje následne meniť dynamiku tímov, ktorých súčasťou sa stávajú. Keď je reč o potrebe poznať líderské schopnosti jednotlivcov, rovnako dôležité je poznať aj líderské schopnosti manažérskeho tímu. Dôležité totiž je, aby sa členovia tímov vhodne dopĺňali v prospech tímu ako celku. Preto sa aj opakovane robia posúdenia fungovania tímov ako celku - na úrovni orgánov spoločnosti v podobe tzv. Board Performance Review a na úrovni manažmentu v podobe Team Leadership Assessment.?

Dobre poskladané líderské tímy neustále ovplyvňujú procesy v organizácii a vystavujú ju stavu ustavičnej zmeny. Veľa zmien je však neúspešných nie preto, že by boli zle naplánované, ale preto, že v centre týchto iniciatív je implicitná a nerozpoznaná požiadavka, že ľudia budú fungovať akoby na úrovni vyššieho vedomia. A to nie je automatické. Aby toto lídri dosiahli vo svojom tíme, musia si uvedomiť, že dnešné líderstvo je procesom transformácie, ktorej pomocou sú lídri nabádaní meniť samých seba s cieľom lepšie pochopiť nielen seba, ale aj okolitý svet a vzťahy s ostatnými. Iba pri takomto poznaní majú šancu, že zmeny, ktoré iniciujú a realizujú, budú úspešné.?

Optimálna skladba a využitie. Nech sa líderstvo v organizácii analyzuje z pohľadu jednotlivca alebo z pohľadu tímu, vždy treba hľadať odpoveď na otázku, či je na dosiahnutie stanovených cieľov k dispozícii potrebný súbor líderských schopností, či sa tieto schopnosti využívajú vhodným spôsobom a či sa tak deje v správnom čase a na správnom mieste.?

Ako povedal Peter Drucker, „ani jedna organizácia nemôže prežiť, ak potrebuje géniov či supermanov na to, aby ju riadili - organizácia musí byť organizovaná tak, aby ju bolo možné viesť líderským tímom zloženým aj z priemerných ľudských bytostí“. Dosiahnuť optimálnu rovnováhu medzi týmito faktormi nie je jednoduché, no je to strategicky dôležité. Aj preto je dobré, že existujú nástroje a spôsoby, ako tieto oblasti možno analyzovať a prostredníctvom nich organizácie ovplyvňovať. A pozitívnym trendom je, že po nich cielene siaha čoraz viac organizácií.?

Autor je Managing Partner spoločnosti Amrop Hever Slovakia.